U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika Srđana Cakića, jednog od najpoznatijih leskovačkih stvaralaca.
Izložbu je otvorila Jovana Nastić, upravnica Galerije Narodnog univerziteta.
– Ovo je posebna izložba iz razloga što je ovo naša prva izložba u ovoj godini sa kojom počinjemo izlagačku godinu i imamo čast da ugostimo jednog posebnog umetnika, profesora, pedagoga i prijatelja, gospodina Srđana Cakića – istakla je Nastić.
O izložbi i slikama Cakića govorila je Vesna Marinković Stanković.
– Večeras pred nama vidimo jednu izuzetnu izložbu, izložbu koja ustvari i priča ono čime se on bavio celog života. Mi ovde na slikama vidimo scenu i kostim. Sve je prikazano u licu Arlekina, a to ima jednu duboku poruku. Arlekini su bili zaduženi da zabavljaju visoko društvo, a često nose tugu u sebi i to nije nimalo lak zadatak – naglasila je Vesna Marinković Stanković.
Srđan Cakić je diplomirao i magistrirao na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu (Odsek za scenografiju). Imao je 13 samostalnih izložbi slika, kao i dve samostalne izložbe scenografskih projekata i slika.
– Ovo mi je treća izložba u Vranju i neminovno je da čovek ima nostalgiju i da se seti prvih profesionalnih koraka. U to vreme Narodni univerzitet je dobio likovnu radionicu u kojoj su dva mlada entuzijasta Vesna i Goran Stanković, koji nas je prerano napustio, nažalost, koji je jedan od najboljih ljudi i najdobroćudnijih koje sam sreo u životu, a sreo sam mnogo ljudi, stvorili su nukleus likovne radionice, odnosno školu crtanja i slikanja, koja je kasnije dala brojne polaznike likovnih akademija i srednjih umetničkih škola – dodao je Cakić.
Srđan Cakić dobitnik je i Oktobarske nagrade Grada Leskovca za likovnu i primenjenu umetnost 2008. godine.

