U većem delu Srbije sutra počinje drugo polugodište za učenike osnovnih i srednjih škola, nakon završetka zimskog raspusta. Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je za RTS da sve škole počinju sa redovnom nastavom i da neće biti onlajn časova. Govoreći o predlogu skraćenja časova na 30 minuta, kao i o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama, Stanković je istakao da je sve još na nivou razmatranja.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković rekao je da prvi školski dan u dugom polugodištu počinje regularno u svim školama na teritoriji Srbije.
– Prema svim informacijama kojima mi raspolažemo za sada – a mi smo formirali krizni štab u okviru Ministarstva prosvete koji koordinira rad sa školskim upravama i direktorima škola na teritoriji čitave Republike Srbije – prvi školski dan će proteći regularno, neće biti prelaska na hibridni model učenja, gde se upotrebljava i onlajn nastava kao zamena za časove koji se organizuju prema modelu ‘lice u lice’, istakao je Stanković.
Trenutno je u tri opštine na snazi vanredna situacija, ali đaci u tim školama nastavu počinju redovno.
Koncentracija učenika na časovima predstavlja problem o kojem se već neko vreme govori, a u javnosti se pojavio predlog da se trajanje časova sa 45 minuta smanji na 30.
– U ovom trenutku mi o toj ideji, da budem najprecizniji, otvoreno i glasno razmišljamo. Mislim da postoji neka vrsta psihološkog opravdanja. To je da upravo pod uticajem novih tehnologija imate fenomen difuzne pažnje. Ne možete da budete fokusirani na jedan predmet, nego vrlo lako krećete sa jednog na drugi sadržaj. To stvara takav efekat kod dece da ne mogu da ostanetu fokusirana 45 minuta, koliko maksimalno traje koncentracija i kod zrelih ljudi, rekao je ministar prosvete.
Stanković ističe da procedura nije laka i da se otvara debata za ovu promenu.
Izvor: RTS

